Historyczna inscenizacja dla 400 osób; impreza, inscenizacja, muzeum II wojny światowej, rekonstrukcja historyczna, rekonstruktorzy Gdańsk, Gdynia, Sopot

Historyczna inscenizacja dla 400 osób; impreza, inscenizacja, muzeum II wojny światowej, rekonstrukcja historyczna, rekonstruktorzy Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Oryginalna treść artykułu:

Historyczna inscenizacja dla 400 osób

27 marca 2014, godz. 12:30 (13 opinii) autor: mak

W zeszłym roku w Łapinie odbyła się inscenizacja pt. „Gdynia ’45”. Są jeszcze wolne miejsca na tegoroczną imprezę.

Wycieczka w plener w towarzystwie rekonstruktorów, przejazdy drezynami i zwiedzanie budynku Starej Papierni – to część atrakcji, w jakich można wziąć udział w ramach projektu edukacyjnego „Ostatnia ofensywa ’45”, która dobędzie się 6 kwietnia w Łapinie. Są jeszcze wolne miejsca. Cała impreza jest darmowa.

Przejazd drezyną to jedna z atrakcji plenerowej imprezy.

Warto wziąć dobre obuwie, bo trzeba będzie się sporo nabiegać za walczącymi żołnierzami.

Podczas inscenizacji w Łapinie można brać czynny udział w odgrywanych wydarzeniach.

Blisko 500 miejsc – 400 zwykłych i 90 rezerwowych – przygotowało Muzeum II Wojny Światowej, które organizuje 6 kwietnia (niedziela) plenerową imprezę edukacyjną „Ostatnia ofensywa ’45” w Łapinie, koło Kolbud. Nie będzie to jednak bierne oglądanie widowiska, ale czynne uczestnictwo w wydarzeniach sprzed blisko 70 lat.

– W trakcie wycieczki, zorganizowanej przy udziale grup rekonstrukcji historycznych, uczestnicy zapoznają się z wydarzeniami, jakie rozegrały się na terenie III Rzeszy tuż przed zakończeniem II wojny światowej oraz z bezpośrednimi konsekwencjami tego konfliktu – mówi organizator imprezy Mateusz Jasik z działu edukacyjnego muzeum. – Część trasy położonej wzdłuż linii kolejowej nad rzeką Radunią uczestnicy pokonają na drezynach. Jednym z głównych punktów wycieczki będzie zwiedzanie budynku Starej Papierni w Łapinie.

Dlatego warto wziąć wygodne buty i przygotować się na różne warunki pogodowe, bo – jak zapowiadają organizatorzy – będzie sporo chodzenia.

– Chcemy zobrazować sytuację, jaka zaistniała w III Rzeszy w 1945 r., gdy na jej teren wkroczyły armie amerykańska i sowiecka oraz wyścig aliantów po dobra zagrabione podczas działań wojennych – opowiada Jasik. – Chcemy również zwrócić uwagę na los ludności cywilnej i działania pozafrontowe. Odgrywane przez rekonstruktorów sceny oraz prezentacje pokażą długofalowe skutki tego konfliktu i straty wojenne, co nawiązuje do koncepcji wystawy głównej naszego Muzeum, której ostatni blok jest zatytułowany „Długi cień wojny”.

Impreza będzie podzielona na dziewięć tur, które wystartują w godz. 10.00 – 14.30. W każdej może wziąć udział grupa ok. 45 osób. Na koniec zaplanowano poczęstunek przygotowany na podstawie receptur z czasów II wojny światowej.

Żeby wziąć udział w wydarzeniu (dostępne dla dzieci powyżej 12 roku życia) trzeba zapisać się poprzez formularz dostępny na stronie internetowej muzeum – muzeum1939.pl. Jedna tura trwa ok. 1,5 godz. Tylko osoby zarejestrowane otrzymają mapki z dokładną lokalizacją wydarzeń.

– Impreza jest organizowana w niedzielę, więc może być kłopot z dojazdem komunikacją miejską. Osobiście polecam dojazd rowerem; z Gdańska szlakami podróż trwa nieco ponad godzinę – dodaje organizator. – Na razie mamy wolnych jeszcze 200 miejsc, ale ich liczba szybko maleje, dlatego warto się pośpieszyć.

Udział w imprezie jest bezpłatny.

mak

Tagi: