Echa projektu Gdynia’45

Źródło:  Gazeta Wyborcza
Autor: PAP
Data publikacji: 10-04-2013
link: http://wyborcza.pl/1,91446,13708741,Muzeum_II_Wojny_Swiatowej_organizuje_historyczny_projekt.html
kopia treści:

Muzeum II Wojny Światowej organizuje historyczny projekt „Gdynia ’45”

50 rekonstruktorów, przejażdżka drezyną i odwiedziny w fabryce, gdzie w czasie wojny produkowano papier do zaciemniania okien – to tylko część atrakcji, jakie złożą się na projekt „Gdynia ’45” organizowany w niedzielę przez gdańskie Muzeum II Wojny Światowej.
Jak poinformował PAP Mateusz Jasik z działu edukacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, uczestnicy projektu, który będzie miał formę turystyczno-historycznej wycieczki, poznają w jej trakcie informacje związane z okupacją hitlerowską, Polskim Państwem Podziemnym oraz historią zajęcia Pomorza w 1945 roku przez Armię Czerwoną.Na tym ogólnym tle zostanie bardziej szczegółowo pokazana Gdynia, w tym wątki związane z działającym w tym mieście i okolicach Tajnym Hufcem Harcerzy oraz historią zdobywania miasta przez Armię Czerwoną. „Szczególną uwagę chcemy tutaj poświęcić dziejom Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte” – poinformował Jasik.
Wycieczka rozpocznie się w miejscowości Łapino k. Kolbud (Pomorskie), a część jej trasy uczestnicy pokonają na drezynach. Po drodze czekają na nich scenki odgrywane przez 50 rekonstruktorów oraz prezentacje przygotowane przez pracowników Muzeum II Wojny Światowej.
Głównym punktem wycieczki będzie zwiedzenie Starej Papierni w Łapinie, w której w czasie II wojny światowej produkowano papier stosowany do zaciemniania okien.
Dla chętnych do udziału w wycieczce organizatorzy przygotowali dwie trasy zwiedzania: przeznaczoną dla dorosłych i dzieci powyżej 13 lat oraz dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat. Częścią drugiej trasy będą m.in. warsztaty edukacyjne.
Projekt „Gdynia ’45” jest już kolejną propozycją terenowej lekcji historii organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej. Przed rokiem placówka zorganizowała w Łapinie podobny projekt pod nazwą „Pomorze ’45”. Z kolei w styczniu ub.r. i w lutym br. w lesie pod Trójmiastem zbudowano terenową makietę, na której – z pomocą rekonstruktorów, przeprowadzono inscenizację nawiązującą do jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej – niemieckiej ofensywy w Ardenach z przełomu 1944 i 1945 roku.
Projekty terenowe Muzeum organizowane są głównie z myślą o młodych miłośnikach historii: przede wszystkim rodzinach z dziećmi. Projekty cieszą się bardzo dużą popularnością. W tegorocznej edycji poświęconej ofensywie w Ardenach wzięło udział 500 osób. Niedzielny projekt „Gdynia ’45” zakłada uczestnictwo 400 osób.


Źródło:  Portal – Gdynia Moje Miasto
Autor: Dorota Nelke i Michał Kowalski
Data publikacji: 14-04-2013
link: http://www.gdynia.pl/wydarzenia/70_84388.html


Żródło: Dziennik Bałtycki
Data: 19-04-2013

gdynia45 artykuł z DB


Żródło: YouTube
Autor: Jacek Kotarbiński ( iMOVIES, KOTARBIŃSKI PICTURES )
URL: https://www.youtube.com/watch?v=0wFnQpWdt98


Żródło: YouTube
Autor: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
URL: reportaż przygotowany przez ekipę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku