Drezyna i rekonstruktorzy, czyli historyczna wycieczka na Kaszubach

Drezyna i rekonstruktorzy, czyli historyczna wycieczka na Kaszubach.

kopia treści artykułu:

Drezyna i rekonstruktorzy, czyli historyczna wycieczka na Kaszubach

wtorek, 25 marca 2014 12:50

Terenowa wycieczka, scenki historyczne odgrywane przez rekonstruktorów, przejazdy drezynami i zwiedzanie budynku Starej Papierni – to atrakcje, jakie przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w ramach projektu „Ostatnia ofensywa ‘45”. Udział jest bezpłatny, rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń.

6 kwietnia w Łapinie koło Kolbud będzie można poznać wydarzenia, jakie rozegrały się na terenie III Rzeszy tuż przed zakończeniem II wojny światowej. Wkroczyły tam armie amerykańska i sowiecka, zaczął się wyścig aliantów m.in. o dobra zagrabione podczas wojny. – Chcemy również zwrócić uwagę na los ludności cywilnej i działania pozafrontowe. Odgrywane przez rekonstruktorów sceny oraz prezentacje pokażą długofalowe skutki konfliktu i straty wojenne, co nawiązuje do koncepcji wystawy głównej naszego Muzeum, której ostatni blok jest zatytułowany „Długi cień wojny” – wyjaśnia Mateusz Jasik z działu edukacyjnego muzeum.

Część trasy położonej wzdłuż linii kolejowej nad rzeką Radunią uczestnicy pokonają na drezynach. Jednym z głównych punktów wycieczki będzie zwiedzanie budynku Starej Papierni w Łapinie. Tu rekonstruktorzy odtworzą militarne potyczki i scenki.

„Ostatnia ofensywa ‘45” to już trzeci taki projekt Muzeum II Wojny Światowej organizowany w Łapinie. Poprzednie nawiązywały do dziejów Pomorza i Gdyni, cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów. W tym roku w bezpłatnej wycieczce, która potrwa ok. 1,5 godziny może wziąć udział 400 osób. Projekt jest skierowany do rodzin z dziećmi powyżej 12 roku życia. Zapisy odbywają się wyłącznie poprzez formularz dostępny na stronie internetowej muzeum do jednej z dziewięciu grup startujących w godz. 10.00 – 14.30.

Tagi: